Pierwszą rzeczą, od której powinieneś zacząć to wybór instruktora i szkoły, w której chcesz odbyć naukę jazdy w Krakowie. Popytaj znajomych gdzie robili prawo jazdy, popatrz na oceny szkół w internecie — szczególnie te bezstronne i aktualne np. w przeglądarce Google.
Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę nauki jazdy w Krakowie?
Czasami trafisz na stronie jakiejś szkoły, na ranking sprzed 10 lat, zastanów się, czy warto go brać pod uwagę. Zadzwoń do wybranej szkoły jazdy w Krakowie i zapytaj o kilka rzeczy. Oprócz tych podstawowych jak np.: kiedy są zajęcia teoretyczne i w jakiej formule? czy można płacić w ratach? itp. zadaj pytanie np. co kursantom sprawia największy problem w nauce jazdy? albo czy osoba, która myślała, że nigdy nie zrobi prawa jazdy i nigdy nie jeździła da sobie radę?
Najlepiej poproś o rozmowę bezpośrednio z instruktorem, z którym potem będziesz jeździć. Doświadczony instruktor szkoły jazdy miał w przeszłości setki takich klientów i po minucie rozmowy (tylko zadzwoń nie pisz smsów lub maili) będziesz wiedzieć, czy chcesz z nim jeździć lub może to jednak instruktor jazdy nie dla Ciebie. Możesz też wprost zapytać od ilu lat jest instruktorem i w jakich godzinach jeździ.
Jeżeli nauka jazdy jest jego dodatkowym zajęciem a podstawowe to np. strażak to czy będzie on tak samo zaangażowany, jak instruktor, który żyje z nauki jazdy? A co jeśli szkoła nie da Ci możliwości porozmawiania z kandydatem na Twojego instruktora? Lub na przykład w danej szkole kursant ma kilku instruktorów? Co jazdę inny? Zastanów się, czy to korzystne dla Ciebie? Czy w szkole było fajnie jak co chwile zmieniał się nauczyciel?
Czym się kierować wybierając szkołę jazdy?
Często kursanci wybierają szkołę kierując się tym, że jest blisko. To wygodne rozwiązanie ale jeśli odległość od centrum miasta jest znaczna, to zastanów się ile czasu z każdych 15 spotkań praktycznych (po 2h) spędzisz jadąc po prostej? W korkach to czasami pół godziny. W jedną stronę. Tam i z powrotem to godzina jazdy. Jeżeli pół kursu przestoisz w korkach jadąc do centrum to na naukę jazdy w Krakowie będziesz miał tylko 15h. Będziesz za to mistrzem ruszania i powolnej jazdy. Ktoś inny w tym czasie zawracał na rondach, jeździł po łuku i parkował... Zastanów się, czy warto zaczynać i kończyć pod domem? np. w Prokocimiu
Jeżeli już wybrałeś szkołę i instruktora, zadzwoń i dogadaj szczegóły, ale, tak czy inaczej, pierwsze kroki musisz skierować do lekarza, który ma uprawnienia do badania kandydatów na kierowców. Koszt takich badań to zazwyczaj 200 zł. Z zaświadczeniem od lekarza, zdjęciem (takim jak do dowodu), oraz zgodą opiekuna/ów (jeśli nie masz 18 lat) udajesz się do referatu prawa jazdy w Krakowie. Urzędnik pomoże wypełnić odpowiedni wniosek i stworzy twoją elektroniczną kartotekę — profil kandydata na kierowcę (PKK).
W praktyce otrzymasz karteczkę z dwudziestocyfrowym numerem. Ten numer podajesz (oraz pesel) w szkole jazdy. To ustawowy wymóg przyjęcia Cię na kurs. Później zaczynasz szkolenie, ale o tym już w innym artykule... Aha numer PKK sobie gdzieś zapisz, bo będziesz do potrzebował po zakończeniu kursu, żeby zapisać się na egzamin państwowy.